Aktualności

Prawdziwy upał – jak chronić rośliny

20.06.2021

Temperatury powyżej 30 stopni Celcjusza to ogromne wyzwanie nie tylko dla ludzi, ale także dla roślin. Jak je chronić w tak trudnych warunkach?
Zapraszamy do poznania kilku praktycznych porad!

Szczególną uwagę zwracajmy na rośliny uprawiane w donicach. W upały lepiej przesunąć je w zacienione miejsce (ewentualnie cieniować, np. parasolem przeciwsłonecznym czy matą). Mała ilość ziemi w pojemniku szybko wysycha. Dlatego rośliny należy podlewać dwa razy dziennie, a podłoże przysypać grubą warstwą ściółki. W silnie nasłonecznionych miejscach lepiej zrezygnować z czarnych, plastikowych lub metalowych pojemników – ich ścianki zbyt szybko się nagrzewają.

W czasie upałów trawniki nie powinny być zbyt radykalnie przycinane, aby nie narażać nagle odsłoniętych dolnych części źdźbeł na wysychanie. Noże kosiarki najlepiej podnieść o 2-3 cm wyżej niż zwykle. Warto też zwiększyć częstotliwość koszenia (najlepiej robić to co 5-6 dni), aby skracać mniejszą część źdźbła. Nie należy strzyc murawy w godzinach południowych, gdy słońce operuje najsilniej.
Jeśli na trawniku rozstawiamy często leżaki lub rozkładamy koce, róbmy to codziennie w innym miejscu, aby murawa nie wygniotła się i mogła się zregenerować.
W upały trawnik nawadniamy codziennie (najlepiej wcześnie rano) tak, by woda przesiąkała na głębokość 10-15 cm (tam znajdują się korzenie roślin).

Gdy żar leje się z nieba, lepiej unikać strzyżenia roślin – najlepiej robić to w niezbyt gorące pochmurne dni, aby odsłonięte partie liści nie ulegały poparzeniu i nie zasychały.

Inwazja glonów w oczku wodnym to częste zjawisko w upalne lato. Aby temu zapobiec, niezbędne jest filtrowanie wody Trzeba dobrać odpowiedni filtr i pompę odpowiedniej mocy. W pojemniku z rybami wydajność pompy powinna umożliwiać przepływ całej wody przez filtr przynajmniej raz w ciągu godziny. W sadzawce gdzie rosną same rośliny wystarczą urządzenia o przepustowości o połowę mniejszej. Kontrolujmy stan filtrów w oczu wodny. W razie potrzeby czyśćmy je, unikając spływu brudów do oczka. Z inwazją glonów można też walczyć odławiając je siatką lub niszcząc środkami chemicznymi.

Pielęgnacja ogrodu będzie mniej praco- i czasochłonna, jeśli posadzimy w nim gatunki niewybredne co do gleby, znoszące niedostatek wody.

Kilka dodatkowych porad znajdziesz na naszym facebooku

« powrót do aktualności